EuroLinux 6.10

Enterprise Linux 6.10 – time to say goodbye?

19 czerwca 2018 roku została wydana prawdopodobnie ostatnia już wersja Enterprise Linuxa w popularnej wersji 6. W tym artykule piszemy o szczegółach i przyczynach tej sytuacji.

19 czerwca 2018 roku została wydana prawdopodobnie ostatnia już wersja Enterprise Linuxa w popularnej wersji 6. O szczegółach i przyczynach tej sytuacji piszemy w dalszej części artykułu.

6.10, czyli wersja, której miało nie być?

Zgodnie z zapowiedziami niektórych portali, RHEL® 6.9 miał być ostatnim podwydaniem „szóstki”. Mogliśmy przeczytać na ten temat choćby tutaj, tutaj czy tutaj. Należy zauważyć, iż artykuły te są bardzo wysoko pozycjonowane w wyszukiwarkach. Nic więc dziwnego, że dla osób niezwiązanych ze środowiskiem wydanie wersji beta, a w następstwie finalnej 6.10, było niemałym zaskoczeniem.

Warto zauważyć, iż żaden oficjalny komunikat Red Hata® nie mówił wprost, że 6.9 będzie ostatnim podwydaniem. W przypadku ogłoszenia 6.10 także takie sformułowanie nie padło.

Niemniej, wydanie to jest wejściem w drugą fazę wsparcia utrzymaniowego (ang. Maintenance Support 2). Oznacza to, że poprawiane będą tylko krytyczne błędy bezpieczeństwa oraz błędy krytyczne zagrażające szeroko pojmowanym celom biznesowym.

Jakie są plany EuroLinuxa dla wersji 6?

EuroLinux, podobnie jak Oracle, postępując zgodnie z cyklem wydawniczym rodziny systemów Enterprise Linux, także wydał wersję 6.10. Warto zauważyć, że w przerwie pomiędzy wydaniem pierwowzoru 6.10 a wydaniem EuroLinuxa w wersji 6.10 nasi klienci otrzymywali wszystkie poprawki bezpieczeństwa, które w dużej mierze były backportowane.

EuroLinux na chwilę obecną planuje zakończenie wsparcia dla wersji 6 na 30 listopada 2020. Jednak w miarę występowania zapotrzebowania ze strony rynku okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu.

Co nowego w wersji 6.10?

Do najważniejszych zmian wprowadzonych w wersji 6.10 należy implementacja mechanizmów mitygowania zagrożeń Spectre/Meltdown przy pomocy techniki retpoline, dla kompilatora gcc. Czym jest ta technika, bardzo przystępnie tłumaczy ten post na StackOverflow. By zadziałała, wiele elementów systemu musiało zostać zrekompilowanych.

Pozostałe zmiany są raczej kosmetyczne – pełna lista zmian jest dostępna w dokumentacji.

Czas na migrację?

W testowaniu oprogramowania występuje moja ulubiona zasada (6. z 7 ogólnych zasad testowania [zgodnie z sylabusem ISTQB]) – „testowanie zależy od kontekstu” – którą można uogólnić na przedmiot X i napisać: „X zależy od kontekstu”. Zasadę tę najczęściej wypowiadają wszelkiej maści konsultanci, którzy doskonale wiedzą lub nie, że zero-jedynkowe podejście (i porady) bardzo często są po prostu złe.

Nie odpowiem Państwu na to pytanie w tym poście, jednak na wrzesień planowany jest długi artykuł traktujący o migracji z EuroLinuxa 6 do 7. Zachęcamy zatem do zapisania się na nasz newsletter :)

Autorzy

The blog articles are written by people from the EuroLinux team. We owe 80% of the content to our developers, the rest is prepared by the sales or marketing department. We make every effort to ensure that the content is the best in terms of content and language, but we are not infallible. If you see anything that needs to be corrected or clarified, we'd love to hear from you.